Paweł Silbert

Paweł Silbert

o mieście i o sobie

Paweł Silbert

o mieście i o sobie

Paweł Silbert

o mieście i o sobie

Paweł Silbert

o mieście i o sobie

Paweł Silbert

o mieście i o sobie

Paweł Silbert

o mieście i o sobie

Paweł Silbert

o mieście i o sobie

Paweł Silbert

o mieście i o sobie

Najważniejszą część mojej dotychczasowej aktywności zawodowej stanowi praca w samorządzie. Czuję się dumny z tego, że mieszkańcy powierzyli mi funkcję prezydenta i już kilkanaście lat wspólnie zmieniamy nasze miasto. Jaworzno pięknieje dzięki nam wszystkim.

Program dla Seniorów. Jaworzno będzie jeszcze bardziej przyjazne i wrażliwe na potrzeby Seniorów.

Aktywni ludzie to skarb każdego miasta. Tacy są nasi seniorzy, aktywni, uśmiechnięci, pełni życia. Każda edycja święta - Tygodnia Seniora - utwierdza mnie w przekonaniu, że jesień życia nie musi być nudna, że warto dbać o poczucie wspólnoty. Każdy z naszych dojrzałych mieszkańców niesie bagaż doświadczeń, nierzadko trudnych, dlatego naszym celem jest realizacja kompleksowego programu, który jeszcze bardziej wzmocni więzi między mieszkańcami, zintegruje różne środowiska, będzie wsparciem w codzienności. Program "Jaworzno Przyjazne Seniorom" promuje trzy filary: bezpieczeństwo, zdrowie, aktywność. Wiemy, że każdy dzień przynosi seniorom nowe wyzwania, chcemy pomóc w ich sprostaniu i razem z seniorami wypełniać treścią i działaniami nasz wspólny program.

 

Przy udziale Rady Seniorów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się osobami starszymi, zainaugurowałem nowy program "Jaworzno Przyjazne Seniorom" - adresowany do jaworznickich seniorów. Celem nowej wyjątkowej oferty jest poprawa jakości życia najstarszych mieszkańców naszego miasta. Poprzez działania na rzecz ochrony zdrowia, zwiększania bezpieczeństwa i zachęcania do aktywności chcemy otoczyć specjalną opieką jaworznickich seniorów.

Program społeczny "Jaworzno Przyjazne Seniorom" został zaprezentowany dzisiaj podczas uroczystego śniadania wielkanocnego w Klubie "Senior+". Przedsięwzięcie będzie opierać się na trzech filarach - promocji zdrowia, zwiększeniu bezpieczeństwa i wsparciu aktywności.

Pierwszy filar programu związany jest z ochroną zdrowia i profilaktyką wśród seniorów. Miasto będzie podejmować działania na rzecz stworzenia optymalnych warunków do utrzymania i poprawy zdrowia, a także podniesienia jakości i dostępności usług medycznych i rehabilitacyjnych. W tym celu realizowane będą m.in. programy zdrowotne związane z chorobami takimi jak: cukrzyca, schorzenia okulistyczne, czy też poradnictwo geriatryczne. Oferowane będą również bezpłatne szczepienia na grypę. Dodatkowo planujemy, aby seniorzy mogli skorzystać z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego. W ramach akcji zdrowotnych planujemy organizację spotkań i prelekcji ze specjalistami.

Drugi filar programu to działania miasta ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa w mieście. W tym celu realizowane będą liczne akcje profilaktyczne i edukacyjne. Przed nami druga edycja Akademii Bezpieczeństwa - przy współpracy urzędu z policją i jednostkami zajmującymi się bezpieczeństwem planujemy w dzielnicach spotkania z ekspertami, dzięki którym seniorzy dowiedzą się jak radzić sobie z różnymi zagrożeniami. Istotne jest także bezpieczeństwo osób starszych na ulicy, dlatego przejścia dla pieszych będą doświetlone, a infrastruktura miejska dostosowywana do potrzeb seniorów. Planujemy, aby seniorzy otrzymali czujniki czadu. Podejmowane będą też działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa socjalnego m.in. poprzez zapewnienie opieki w Dziennym Domu SENIOR+.

Ostatni z filarów obejmuje działania miasta, które mają na celu większą aktywność seniorów. Będzie to realizowane przez bogatą ofertę kulturalną, sportową oraz społeczną, dzięki której seniorzy nie będą czuć się samotnie. Rada Seniorów wspólnie z Prezydentem będzie kształtowała politykę senioralną miasta oraz integrowała organizacje seniorskie. Dobrą podstawą do współpracy jest program: "Jaworzno Przyjazne Seniorom". Klub Seniora jest miejscem, w którym seniorzy mogą spędzić wspólnie czas oraz dowiedzieć się o planowanych przedsięwzięciach, zarezerwować miejsce na wydarzenia czy też zaproponować nowe inicjatywy. W Klubie Seniora będzie dostępny harmonogram kolejnych zajęć tygodniowych. Wzrost aktywności kulturalnej nastąpi poprzez różne zajęcia dla seniorów w bibliotekach i klubach dzielnicowych. Przed nami trzecia edycja "Tygodnia Seniora". Od maja zapraszamy na premiery filmowe do Młodzieżowego Domu Kultury oraz na basen - bezpłatne wejściówki umożliwią aktywność ruchową w wodzie. Rozwijane będą także siłownie plenerowe.

Propozycja aktywności na każdy dzień:

 • Poniedziałki z naturą - zajęcia w Geosferze - warsztaty, prelekcje, wykłady.
 • Kinowe wtorki - darmowe premiery filmowe w Młodzieżowym Domu Kultury.
 • Środa na zajęcia i aktywności we wszystkich jednostkach kultury i klubach dzielnicowych oraz Klubie Seniora.
 • Naukowe czwartki - wykłady z nowych technologii, mediów społecznościowych, wspólne zajęcia z dziećmi, młodzieżą itp. z nowoczesnych narzędzi komunikacji (łączymy pokolenia). Spotkania z dietetykiem i specjalistami w zakresie zdrowia, porady medyczne. Poradnictwo ZLO.
 • Piątkowy relaks na basenie - darmowe bilety dla seniorów na basen.
 • Sobota, niedziela - oferta miasta - imprezy, koncerty, zajęcia sportowe, kibicowanie: siatkówka, koszykówka.

Drodzy Seniorzy, zaczynamy już 7 maja 2018 r.

 • Poniedziałek z naturą - GEOsfera Jaworzno godz. 10:00 - 12:00 - "Po zimnych ogrodnikach" - zakładanie grządki warzywnej - zajęcia warsztatowe w ogrodzie sensorycznym. "Historie zamknięte w kamieniach" - wykład dr. Krzysztofa Szopy z Uniwersytetu Śląskiego.
 • Kinowy wtorek - Młodzieżowy Dom Kultury, dwie pory seansów: godz. 11:00 i godz. 17:00 - premiera filmowa: "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri (2017)".
 • Środa na zajęcia i aktywności (jednostki kultury) - zajęcia rękodzielnicze, joga, nordic walking, koncerty, spotkania z ciekawymi osobami.
 • Naukowy czwartek - Miejska Biblioteka Publiczna, godz. 16:00 - "Czego wnuczek szuka w smartfonie?": część 1: zajęcia praktyczne z nowych technologii - obsługa smartfona, funkcjonalności, przydatne porady (jak szybko znaleźć przepis kulinarny, jak zapisać się do lekarza), część 2: ostrożne i bezpieczne korzystanie z telefonów, tabletów i mediów społecznościowych.
 • Piątkowy relaks na basenie - darmowe bilety dla seniorów na basen (60+).
 • Sobota, niedziela - oferta miasta - imprezy, koncerty, zajęcia sportowe, kibicowanie: siatkówka, koszykówka. Uczestnictwo w nowym projekcie "Aktywna Dzielnica".

Szczegóły zajęć i harmonogram na kolejne tygodnie już wkrótce w Klubie Seniora.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

TOP

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information